Aktualności

Wspieramy uchodźców z Ukrainy w nauce języka polskiego

04/04/2022

Aż 40 osób skorzysta z kursów języka polskiego jako obcego współfinansowanych przez MIRO. Kursy dla dorosłych i młodzieży z Ukrainy poprowadzi doświadczona w tym zakresie Akademia Językowa 4u2 z Leszna. 

Decyzja zapadła. Wraz z firmami, z którymi współpracujemy na co dzień, chcemy wspierać naukę języka polskiego wśród uchodźców z Ukrainy. Wierzymy, że dzięki nam szybko odnajdą się w nowej rzeczywistości.

- To bardzo tragiczne i smutne, ale wygląda na to, że uchodźcy z Ukrainy jeszcze długo nie będą mogli wrócić do swoich domów. Chcemy być solidarni i wspierać ich w układaniu sobie życia tutaj w Polsce. Wierzymy, że nauka języka polskiego oraz podstawowa wiedza na temat organizacji pobytu w danym mieście będzie użyteczna i pomocna na dłuższy czas – mówi Krzysztof Sadowski, Dyrektor Zarządzający MIRO Sp. z o.o.

Na początku kwietnia ruszą kursy dla 3 grup dorosłych oraz 2 grup dla młodzieży. Nauka potrwa przez 10 kolejnych tygodni. Kursanci będą uczyć się języka raz w tygodniu po 90 minut. Dorośli mogą liczyć na 60% dofinansowania. Pozostałą część muszą zapłacić sami. Taki model płatności ma być dodatkową motywacją do ukończenia kursu. Młodzież w wieku szkolnym będzie pobierać lekcje za darmo. Każdy otrzyma podręcznik. 

To nie pierwsza akcja pomocowa MIRO dla uchodźców z Ukrainy. Wraz innymi firmami z branży medycznej zdecydowaliśmy się zaadaptować jedno z naszych biur na mieszkania dla uchodźczyń z dziećmi. Remont pomieszczeń biurowych dobiega końca. Wkrótce wprowadzą się do nich pierwsze lokatorki.

Akademia Językowa 4u2 także szybko zareagowała na kryzys uchodźczy.

- Już kilka dni po wybuchu konfliktu na Ukrainie widząc liczbę osób przybywających do Leszna zdecydowałam się na uruchomienie bezpłatnych kursów języka polskiego od podstaw dla młodzieży i dorosłych. Grupy zapełniły się dosłownie z kilka dni, mieliśmy również listę rezerwową. Zorganizowaliśmy 5 grup, z których każda liczyła 10 osób. Zajęcia skupiały się na praktycznych umiejętnościach związanych z życiem codziennym, przedstawianiem się, zakupami, pytaniem o drogę. Każdy, kto regularnie uczęszczał na kurs otrzymał certyfikat potwierdzający zakres materiału i uczestnictwo – opisuje Agata Zaremba-Franek, właścicielka Akademii Językowej 4u2.

Kursy cieszyły się wielkim zainteresowaniem, stąd też pomysł na wspólną inicjatywę, która pomoże kolejnym potrzebującym w nauce języka polskiego. Wierzymy, że dzięki naszym wspólnym staraniom Ukraińcy poczują się w Lesznie jak w domu. 


Partner akcji: