Aktualności

ARIETTA 50 wsparciem w walce z mukowiscydozą

14/04/2022

Kolejny aparat FUJIFILM w Oddziale Terenowym Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce Zdroju. ARIETTA 50 trafiła na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej. Zakupu na rzecz szpitala i jego pacjentów dokonało Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą.

Doposażenie Kliniki to duży krok na drodze do stworzenia Oddziału Terapii Pomostowej dla Chorych na Mukowiscydozę.

- Sprzęt został zakupiony dzięki środkom, które otrzymaliśmy od naszego wieloletniego darczyńcy Fundacji Zdążyć na Czas, wspieranej przez Cognor Holding - mówi Magdalena Czerwińska-Wyraz, Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z  Mukowiscydozą.

Uruchomienie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które nastąpiło 1 kwietnia bieżącego roku, poprawi dostęp do procedur medycznych i pozwoli wykorzystać posiadane doświadczenie w opiece nad pacjentami w ciężkim stanie, w tym również w najcięższych zaostrzeniach mukowiscydozy. Dotychczas pacjenci z mukowiscydozą w stanie skrajnej niewydolności oddechowej byli hospitalizowani w oddziałach intensywnej terapii szpitali w miejscu zamieszkania, dla personelu których opieka nad tymi chorymi stanowiła niemałe wyzwanie. Stworzenie takiej możliwości w ramach IGiCGP w Rabce Zdroju pozwoli prowadzić taką terapię w ośrodku, który doskonale zna specyfikę i dotychczasowy przebieg choroby każdego ze swoich pacjentów. Pozwoli też wykorzystać szeroką wiedzę  pulmonologów i umiejętności fizjoterapeutów oraz zapewnić ciągłość opieki w jednej placówce.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok 2000 osób. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. Jest to choroba nieuleczalna, ale wczesna diagnoza, odpowiednie systematyczne leczenie objawowe, fizjoterapia oraz szybki rozwój medycyny, w tym dostęp do refundowanych od 1 marca  najnowocześniejszych terapii działających na przyczynę choroby, dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

Każdego roku choroba jest diagnozowana u około 80 niemowląt. Wszyscy mogą liczyć na wsparcie Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Towarzystwo zostało powołane do życia w 1987 r. z inicjatywy wspaniałych lekarzy i rodziców. To właśnie oni walczą niestrudzenie od ponad 35 lat o zdrowie i życie chorych na mukowiscydozę.