Aktualności

Akcja specjalna Fundacji McDonalda, Medkliniki i MIRO z okazji Dnia Dziecka

26/05/2022

Fundacja Ronalda McDonalda i Centrum Medyczne Medklinika oraz MIRO zapraszają na profilaktyczne i bezpłatne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Tym razem będą one przeprowadzane w gabinetach, nie na pokładzie mobilnej kliniki Fundacji. Badania odbędą się w dniach 1 i 3 czerwca w Centrum Medycznym Medklinika w Dąbrowie.

Badania USG są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Ich celem jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Każde dziecko przychodzi na wyznaczoną godzinę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Po zakończeniu rodzice otrzymują wynik badania oraz ewentualnie poradę lekarską.

Formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego i/lub chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepienia nerki. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie 5% z nich  – mówi prof. Adam Jelonek, Honorowy Prezes Zarządu Fundacji Ronalda McDonalda.

Aby wziąć udział w badaniu USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 798 459 100 w dniu 30 maja w godzinach od 10.00 do 16.00.O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, zapisane osoby prosimy o sumienne przybycie lub odwołanie wizyty pod tym samym numerem telefonu. Zależy nam na przebadaniu jak największej liczby dzieci.

Z okazji Dnia Dziecka chcemy zwrócić uwagę rodziców na to, jak ważne są badania profilaktyczne najmłodszych. Zapraszamy małych mieszkańców Dąbrowy i okolicznych miejscowości na bezpłatne badania USG jamy brzusznej. Wszystko po to, abyście mieli Państwo pewność, że w Waszym domu rośnie zdrowe, szczęśliwe dziecko – zaznacza Adrianna Borowiak, p.o. Dyrektor Centrum Medycznego Medklinika.

Partnerami badań są firma MIRO sp. z o.o, Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ALAB laboratoria i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem technicznym badań jest MAN Polska. Tym razem mali pacjenci zostaną przebadani na najnowocześniejszych aparatach USG marki FUJIFILM.                                                                                      

Każde partnerstwo w ramach programu "NIE nowotworom u dzieci" to kolejne zbadane maluchy. Zespół Medklinika zaprasza dzieci do swoich gabinetów i gwarantuje, że zakres badań i atmosfera będą takie, jak w ambulansach Fundacji. Po 17 latach prowadzenia programu dziś dzielimy się know-how z radiologami w Dąbrowie, aby dotrzeć z profilaktycznym USG do kolejnej społeczności rodziców. Z bezpłatnych badań w ambulansach skorzystało w Polsce ponad 77 000 dzieci podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 1200-1300 nowych przypadków nowotworów u dzieci. Gdy dziecko choruje, dorośli są bardzo często zaskoczeni i bezradni. Pojawiają się pytania, co można było zrobić, aby zapobiec chorobie. Nowotwory u dzieci wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości przypadków wyleczalne. Właśnie dlatego powszechna diagnostyka i profilaktyka to jeden z podstawowych sposobów na skuteczną walkę z chorobą.

O Fundacji Ronalda McDonalda

"Aby rodzina mogła być razem" to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze. Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pralni, kuchni, salonów i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie "NIE nowotworom u dzieci", realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical. Od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

O Centrum Medycznym Medklinika

Medklinika to nowoczesne centrum medyczne stworzone przez lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarki i pacjentów. Placówka otwarta w styczniu 2022 roku w Dąbrowie k. Poznania należy do piłkarza Grzegorza Krychowiaka, lekarza polskiej reprezentacji, dra n. med. Jacka Jaroszewskiego oraz znanego fizjoterapeuty Pawła Bambra. Założyciele Medkliniki mają jeden cel – chcą tworzyć miejsce przyjazne pacjentom i będące wzorem do naśladowania dla innych placówek medycznych.