Aktualności

MIRO na VI Konferencji Pediatryczno-Neonatologicznej ProInfantis

22/06/2022

Za nami VI Konferencja Pediatryczno-Neonatologiczna ProInfantis 2022. Firma MIRO była partnerem konferencji oraz sponsorem sesji edukacyjnej dotyczącej wyzwań diagnostycznych, przed którymi każdego dnia stają chirurdzy dziecięcy. W trakcie panelu skupiliśmy się na USG martwiczego zapalenia jelit (NEC) u noworodków.

Akademia ProInfantis to cykl konferencji naukowo-szkoleniowych oraz warsztatów skierowanych do pediatrów, neonatologów, położnych oraz pielęgniarek. Tegoroczna, 6. edycja konferencji odbyła się w dniach 9-10 czerwca w Gdańsku. Ze względu na tematykę konferencji a w szczególności dedykowany panel dotyczący diagnostyki ultrasonograficznej dzieci i noworodków, nie mogło nas tu zabraknąć. 

Ultrasonografia w diagnostyce martwiczego zapalenia jelit (NEC)

Sponsorowana przez nas sesja dotyczyła m.in. ultrasonografii martwiczego zapalenia jelit (NEC) jako standardu diagnostycznego.

- USG powinno być pierwszym badaniem obrazowym wykonywanym w przypadku występowania objawów ze strony brzucha u noworodka. Warto podkreślić, że często jest to badanie ostateczne, bo badanie radiologiczne nie jest w stanie uwidocznić wielu ważnych szczegółów anatomicznych widocznych w USG – mówi dr n. med. Piotr Kruczek, pediatra, neonatolog, jeden z prelegentów Konferencji ProInfantis 2022.

W trakcie konferencji dr Piotr Kruczek przeprowadził wykład poświęcony diagnostyce martwiczego zapalenia jelit u noworodków. Jednym z objawów choroby widocznym w diagnostyce ultrasonograficznej jest artezja jelita widoczna na poniższym obrazowaniu USG. 

Zwężenie jelita przy NEC. Badanie: dr Piotr Kruczek

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: dr hab. n. med. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski, Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. 

MIRO wsparciem sprzętowym kursów Akademii ProInfantis

W ramach współpracy z Akademią ProInfantis MIRO jest parterem sprzętowym cyklu kursów ultrasonograficznych dla neonatologów, lekarzy specjalizujących się w neonatologii, pediatrów, radiologów, neurologów dziecięcych, anestezjologów i wszystkich innych lekarzy zajmujących się w swojej praktyce małymi dziećmi. Kursy odbędą się w formule hybrydowej, tzn. część wykładowa odbędzie się online natomiast część praktyczna w Klinice Neonatologii, Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP w Poznaniu.  

Program i zakres kursów znajduje się tutaj