Aktualności

Razem z CEUS Polska szkoliliśmy z ultrasonografii kontrastowej

02/05/2022

Ponad 50 medyków z całej Polski wzięło udział w warsztatach z ultrasonografii kontrastowej (CEUS) organizowanych przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim. MIRO - jako dostawca dedykowanych rozwiązań do ultrasonografii wzmocnionej kontrastem - było partnerem sprzętowym wydarzenia.

Kurs ultrasonografii kontrastowej (CEUS) trwał o 22 do 24 kwietnia br. Miał na celu przedstawienie podstaw, wymagań sprzętowych oraz procedury badania. Wykłady dla lekarzy zainteresowanych tematyką prowadzili eksperci z Niemiec oraz z Polski. Nie zabrakło też części praktycznej z udziałem pacjentów gorzowskiego szpitala.

Zdaniem pomysłodawcy i współorganizatora spotkania, ultrasonografia z kontrastem może zastąpić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy biopsję.

- Szybkie i tanie różnicowanie zmian złośliwych i łagodnych wątroby, rozpoznanie zapalenia płuc, zatorowości płucnej , ocena refluksu pęcherzowo-moczowodowego, ocena przecieków po zabiegach naczyniowych, to główne na początek zadania dla CEUS - mówi dr n. med. Maciej Jędrzejczyk, Roman Kołodziejczak.

W trakcie kursu CEUS korzystano z aparatów marki FUJIFILM – ARIETTY 750 i ARIETTY 850. Oba aparaty znakomicie sprawdzają się w przypadku wykonywania badań ultrasonograficznych wzmocnionych kontrastem.

Źródło: ceuspolska.pl