Aktualności

Ultrasonografia neonatologiczna – jak rozpoznać patologie i anomalie narządów jamy brzusznej u noworodków

19/08/2022

To będzie prawdziwy maraton wiedzy! W najbliższym tygodniu (22-28 sierpnia) po raz kolejny spotkamy się w Klinice Neonatologii, Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP w Poznaniu, aby wesprzeć lekarzy w podnoszeniu kompetencji ultrasonograficznych. Spotkanie odbędzie się w ramach kursów organizowanych przez Akademię Proinfantis i Kruszymed Kursy USG. MIRO jest partnerem sprzętowym Akademii.

Tym razem skupimy się na USG jamy brzusznej na poziomie podstawowym. Patologie wątroby i trzustki, torbielowość czy uropatie zaporowe nerek to tylko przykłady z długiej listy przypadków, które dla uczestników kursu omówią:

  • dr n. med. Piotr Kruczek – kierownik naukowy kursu, specjalista neonatologii i pediatrii
  • lek. Piotr Szymański – specjalista pediatrii i neonatologii
  • lek. Anna Tomaszkiewicz – w trakcie specjalizacji z neonatologii
  • prof. dr hab. Jan Mazela – specjalista pediatrii i neonatologii
  • dr hab. Dawid Szpecht, prof. UMP, specjalista pediatrii i neonatologii.

Rozwiązania ultrasonograficzne idealne dla neonatologii 

Na współorganizowanych przez nas spotkaniach Akademii Proinfantis lekarze i lekarki podnoszą swoje kompetencje ultrasonograficzne na aparatach marki FUJIFILM. Nasze systemy USG i dopasowane do nich głowice znakomicie sprawdzają się w neonatologii.

W trakcie najbliższego kursu uczestnicy będą praktykować na aparatach ARIETTA 750ARIETTA 850 i ARIETTA 65 oraz głowicach stosowanych przez neonatologów. W trakcie badania ultrasonograficznego nerek lekarze z pewnością przetestują też naszą najnowszą technologię do obrazowania mikroprzepływów DFI.

Aparaty z portfolio MIRO są wyposażone w dedykowane presety neonatologiczne. Każda ARIETTA to także możliwość zapisu i przeglądania obrazów USG w celu dokonania najważniejszych pomiarów. Ta ostatnia funkcja świetnie sprawdza się w przypadku badania mniej cierpliwych maluchów.

Powyższe zdjęcie USG przedstawia uropatię zaporową nerki. Na badaniu uwidoczniono poszerzenie kielichów, ścieńczenie miąższu nerki oraz znaczne poszerzenie miedniczki nerki prawej. Autor dr n.med. Piotr Kruczek.

Więcej na temat kursów i działalności Akademii Proinfantis tutaj.