Ginekolodzy ponownie zagoszczą na Torwarze.

Już jutro startuje jedna z największych, po wrześniowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w Katowicach, jesienna aktywność środowiska położników i ginekologów – VI Kongres Akademii po Dyplomie – Ginekolog, Położnik – lekarzem kobiety.

Tradycyjnie Kongres będzie trwał dwa dni i będzie obfitował w liczne wykłady, prezentacje pełne informacji ważnych i przydatnych w codziennej pracy. Tradycyjnie również Kongresowi towarzyszy wystawa sprzętu medycznego oraz firm farmaceutycznych. To ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą dokonać zakupu sprzętu medycznego lub dokonać wymiany na wyższej klasy – zapraszamy na nasze stoisko:)

Kierownikiem naukowym całego Kongresu jest Prof. Romuald Dębski, który zachęcał do udziału w Kongresie w nastepujacy sposób:

Tradycyjnie już zaczynam spotkanie na Torwarze od wykładu „Najczęstsze błędy…” – tym razem w diagnostyce prenatalnej. Błędy nie tylko merytoryczne, ale i systemowe czy ideologiczne. Niestety, błędy te to nasz chleb powszedni.
W ostatnim roku bardzo zacieśniła się moja współpraca z profesorem Mariuszem Bidzińskim. Mam możliwość na własne oczy obserwować niezwykły postęp, jaki dokonuje się na naszych oczach w zakresie onkologii ginekologicznej. W piątek do południa aż dwie sesje poświęcone będą rakowi szyjki macicy – od profilaktyki poprzez diagnostykę, terapię, leczenie nawrotów, aż do działań mających na celu poprawę jakości życia kobiet po skutecznym leczeniu.
Bardzo gorąco chciałem Państwa zaprosić na sesję dotyczącą problemów proktologicznych w praktyce położnika i ginekologa. Spotkanie z prof. Iwoną Sudoł-Szopińską, ekspertem w zakresie ultrasonografii przezodbytniczej, oraz doc. Małgorzatą Kołodziejczak, wspaniałym operatorem poprawiającym po nas uszkodzone jelita, zwieracze, przetoki, w skojarzeniu ze standardem PTG dotyczącym profilaktyki uszkodzeń krocza, powinno być naprawdę pomocne w codziennej praktyce położniczej.
Spotkanie z terapią prenatalną – z trzema kobietami: dr Marzena Dębska spróbuje uzasadnić celowość bardzo wczesnego rozpoczynania terapii uropatii zaporowych, prof. Joanna Dangel opowie nam, jak terapia prenatalna może zmienić naturalny przebieg wady wrodzonej serca, zaś, jak mam nadzieję, docent Małgorzata Świątkowska-Freund przedstawi własną modyfikację terapii zespołu TTS. Zebrała ona taki potężny materiał, że naprawdę może już mówić o własnej modyfikacji techniki wykonywania zabiegu.
Pierwszy dzień tradycyjnie zakończy wieczór artystyczny.

Drugi dzień powinien być nie mniej interesujący. Zaczynamy od kilku tematów, które nie pozwalają nam spokojnie spać. Postępowanie z pacjentką z toksoplazmozą – niby wszyscy je znamy, ale jak zaobserwowaliśmy w trakcie wiosennych spotkań z Państwem, w większości polskich ośrodków odsetek prawidłowych odpowiedzi dotyczących postępowania z modelową pacjentką z zakażeniem rozpoznanym we wczesnej ciąży nie przekraczał kilkunastu procent. Jestem przekonany, że jeszcze mniej z nas wie, co robić z pacjentką z wulwodynią. No i ostatnie pytanie – jaki jest sens robienia posiewu w kierunku GBS u każdej ciężarnej? Co robić u tej, która kiedyś miała wynik dodatni, a teraz akurat ma ujemny? Czy robić posiew przed planowym cięciem? Pytań, na które oczekuję odpowiedzi, jest multum.
Kolejna sesja dedykowana jest Wam. Wielu z nas, siadając przy kawie, wspomina ciekawe, często bardzo dydaktyczne przypadki, sytuacje nietypowe, nie zawsze dobrze się kończące. Marzy mi się, abyśmy dzielili się takimi informacjami. Jak kiedyś wpadłem, że ten ostry brzuch to wcale nie ostry brzuch, tylko porfiria, że pacjentkę nie boli kamień w nerce, tylko niepotrzebnie założony cewnik moczowodowy, że przeciwciała anty-D nie wykluczają zespołu antyfosfolipidowego. Ogromnie liczę na Państwa udział w tej sesji, bez Was nie będzie ona autentyczna.
Sesja prawnicza – w epoce, w której na izbie przyjęć siedzi smutny pan pytający wychodzące pacjentki, czy na pewno są zadowolone z opieki, bo jeżeli nie, to tu jest wizytówka jego kancelarii, chyba nikogo nie trzeba namawiać na spotkanie z prawnikami, prawdziwymi znawcami prawa medycznego. Do tego nasz codzienny problem – pochówek resztek wyłyżeczkowanych z jamy macicy, zasiłek pogrzebowy z okazji miesiączki, urlop macierzyński po ciąży jajowodowej – niby się trochę prostuje, ale…
Ostatnia sesja – już tradycyjnie – niepłodność. Również znani wykładowcy: profesorowie Kurzawa, Pawelczyk, Wołczyński – chyba nikogo nie trzeba namawiać.