Mieleckie Sympozjum Ultrasonograficzne

Mieleckie Sympozjum Ultrasonograficzne, organizowane już od szesnastu lat przez terenowe koła Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wpisało się już na stałe w krajobraz spotkań pasjonatów diagnostyki USG. Ciekawy dobór tematów i wysoki poziom wykładów uczyniły z niego wydarzenie o zasięgu wychodzącym daleko poza region Podkarpacia.

Tegoroczne sympozjum odbyło się w terminie nietypowym – 26 listopada – zamiast, jak zazwyczaj, w połowie października. Inne było też miejsce spotkania, natomiast nie zmieniło się to, iż wzorem kilku lat ubiegłych w programie znalazła się prezentacja przedstawiciela firmy MIRO. Tym razem temat najbardziej gorący dla naszej Firmy – nowatorski system Aixplorer firmy SuperSonic – idealnie splótł się z motywem przewodnim sympozjum, którym była elastografia.

Konfrontacja nowatorskiej technologii firmy SuperSonic z metodami tradycyjnymi była tym ciekawsza, że aparat Aixplorer przez kilka tygodni wiosną tego roku był testowany w Zakładzie, z którego pochodzili obaj tegoroczni wykładowcy: prof. Wiesław Jakubowski i dr hab. Rafał Słapa.

Tak więc, również w ich wystąpieniach znalazły się wzmianki o technologii firmy SuperSonic i przykładowe obrazy. Stworzyło to unikalne warunki do porównania technik elastografii stosowanych przez różnych producentów, a na koniec spotkania zaowocowało ciekawą dyskusją pomiędzy docentem Słapą a naszym przedstawicielem, doktorem Adamem Luftem, na temat subtelności różnych metod.