Miro na imprezie edukacyjno – naukowej w Warszawie

Warszawski Uniwersytet Medyczny – Społeczeństwu Warszawy

 

 

W 2009 r. Warszawski Uniwersytet Medyczny obchodził jubileusz 200-lecia nauczania medycyny w Warszawie. Z tej okazji zorganizował imprezę edukacyjno-naukową zatytułowaną „WARSZAWSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY – SPOŁECZEŃSTWU WARSZAWY". Sukces tego wydarzenia sprawił, iż zostało ono uczynione przedsięwzięciem cyklicznym. W tym roku Uczelnia po raz czwarty zaprasza warszawiaków na spotkanie z medycyną.

W jego trakcie niemal 400 pracowników i studentów Uczelni zaprezentowało ponad 40 stoisk tematycznych. Organizowane wydarzenie jest nie tylko imprezą edukacyjno-naukową, ale także Świętem Uczelni, w trakcie którego zaprezentowane zostały sukcesy pracowników i studentów Uniwersytetu oraz należących do niego szpitali klinicznych. Ponadto spotkanie było wspaniałą okazją do poznania najnowszych osiągnięć naukowych i ciekawostek medycznych, a także szansą uzyskania informacji na temat profilaktyki zdrowotnej. Wśród licznych stoisk warszawiacy  mogli zbadać poziom cukru, cholesterolu, zrobić pomiar spirometryczny, pomiar ciśnienia, przegląd dentystyczny, punktowe testy skórne, badanie grubości fałdu skórno-tłuszczowego, badanie siły mięśniowej, zaznajomią się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, odbędą kurs szycia chirurgicznego, otrzymają porady dietetyczne oraz wskazówki ważne w leczeniu cukrzycy, przetestują sprzęt do Nordic Walking, nauczą się właściwej obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED).

Dodatkowymi atrakcjami były pokazy ratownictwa medycznego oraz liczne konkursy i zabawy dla dzieci, dla których specjalnie organizowany jest „Szpital pluszowego misia".

Podczas trwania całej imprezy poszczególne jednostki  Uczelni i Szpitale Kliniczne  przedstawiały w namiotach tematycznych swój dorobek naukowy oraz ciekawostki z dziedziny medycyny.

O Warszawskim Uniwersytecie Medycznym…

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedną z najstarszych Uczelni medycznych w Polsce. Na 12 kierunkach i 3 specjalnościach kształci się w niej 9 tys. studentów, w tym pięciuset obcokrajowców. Jego historia sięga roku 1809 – ma więc ponad 200 lat!
Kadra dydaktyczno-naukowa Uniwersytetu liczy prawie 1,5 tys. pracowników, w tym 140 profesorów tytularnych. Pracownicy naukowi są wysoko wykwalifikowanymi specjalistami, zaliczanymi do czołówki polskich naukowców. Wielu z nich to krajowi konsultanci w różnych dziedzinach medycyny.

Warszawski Uniwersytet Medyczny to także profesjonalna opieka nad pacjentami, praca naukowa i kształcenie w pięciu szpitalach klinicznych należących do Uczelni.

Są to:

Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha 1a
Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny przy ul. Sierakowskiego 13
Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Marszałkowskiej 24 (filia przy ul. Działdowskiej 1)
Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya 4
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej 2

Uniwersytet korzysta także z bazy obcej – szpitali zlokalizowanych w Warszawie i okolicach.

Zródło: www.srodmiescie.warszawa.pl/cms/prt/view/piknik-m-2012.html