PORADY APLIKANTA: KORELACJA

KORELACJA (ang. persistence)

Korelacja, w większości aparatów nazywana angielskim terminem „persistence”, bywa także zwana uśrednianiem czasowym. Kiedy mówimy o tym, że aparat w danym momencie czasu działa z prędkością X obrazów na sekundę, większości z nas wydaje się, że na ekranie są wyświetlane właśnie te kolejne obrazy. Gdyby jednak tak było naprawdę, obraz byłby do tego stopnia pełen migoczących „mrówek” (zwanych bardziej fachowo po angielsku „speckle”), że trudno by było go zinterpretować. To, co oglądamy na ekranie, jest więc w rzeczywistości średnią ważoną aktualnie generowanego przez aparat obrazu i obrazów poprzednich. Ponieważ kolejne obrazy zazwyczaj niewiele różnią się od siebie, takie rozwiązanie eliminuje znaczną część szumów.

Teoretycznie, im wyższa wartość korelacji, tym lepsza jakość obrazu. Jednak jest to prawdziwe tylko wtedy, gdy nie poruszamy głowicą, a obiekt badania też jest nieruchomy. Przy ruchu głowicy lub obrazowanych struktur, zbyt daleko posunięte uśrednianie (przy wysokich wartościach parametru korelacji) powoduje rozmazywanie obrazu i utratę jego ostrości. Ustawienie poziomu korelacji musi więc zawsze być kompromisem. Przy tak dynamicznych badaniach jak echokardiografia, korelacja musi być niska, kosztem wysokiego szumu. Kardiolodzy są przyzwyczajeni bo bardzo „ziarnistych” obrazów. Na wysoką korelację możemy sobie pozwolić np. przy badaniach tarczycy lub stawów.

Oczywiście, standartowe programy obrazowania mają parametr korelacji już ustawiony optymalnie do aplikacji. Kiedy więc przyda nam się świadomość jego wpływu na obraz? Na przykład wtedy, kiedy chcemy uzyskać szczególnie dobry obraz do archiwum lub do publikacji. Możemy wtedy tymczasowo podwyższyć korelację, pod warunkiem chwilowego unieruchomienia głowicy. Wiedza ta przyda nam się także wtedy, kiedy ktoś – niechcący lub świadomie – rozregulował nasz aparat. Jeżeli obraz nadmiernie „mrowi” albo też „ciągnie się”, warto sprawdzić, czy nie poprawi go zmiana korelacji.

 

Adam Luft

Dyrektor Medyczny Miro Sp. z o.o.